FAYDALI BİLGİLER
Yorgan Nasıl Yıkanmalıdır
Tüm kışı birlikte geçirdiğimiz yorganların kullandığımız yastık veya nevresimler kadar olmasa da düzenli temizlik ve bakıma ihtiyacı var. Özellikle mevsim geçişlerinde, senede bir veya iki kez yapılan yorgan temizliği size ve sevdiklerinize hijyenik ve sağlıklı bir uyku sağlayacaktır.

Her biri ayrı yıkama talimatına sahip pek çok çeşidi olan yorganları kullanıldığı malzemeye en uygun şekilde yıkamak çok önemlidir. Bu yazıda aklınızdaki yün yorgan nasıl yıkanır, pamuk yorgan nasıl yıkanır ya da saten nevresim takımı nasıl yıkanır gibi soruların cevaplarını vereceği.

En sağlıklı yorgan türlerinden biri olan yün yorgan yıkama için takip edilmesi gereken ilk kural yıkama işleminin mutlaka soğuk su ile yapılmasıdır. 30 derecenin üzerinde su kullanıldığı takdirde yorganın içindeki yünler topaklanacaktır. Çamaşır makinenizde eğer yünlü yıkama programı varsa bu programı kullanmanız tavsiye edilir. Eğer yoksa hassas / narin yıkama ayarı da kullanılabilir. yorganlarınızı yıkarken deterjanı seçimi ve miktarı çok önemlidir. Diğer kumaş türleri ve çamaşırlarınız için kullandığınız deterjanlar yerine yünlüler için özel üretilmiş bir çamaşır deterjanı tercih etmelisiniz. Az miktarda sıvı deterjan kullanımıyla yünlerin daha kolay durulanmasına yardımcı olursunuz.

Deterjan seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise toz yerine sıvı deterjan seçmek olmalıdır. Özellikle yün yorganlarda iyi durulama yapılmadığı takdirde toz deterjan artığı alerjiye sebep olabilir. Yün yorganınız için ekstra yumuşaklık ve güzel bir kokunun yanı sıra yünlerin kabarmasını isterseniz az miktarda yumuşatıcı kullanabilirsiniz. Yıkama işlemi bittikten sonra durulama süresini uzatarak veya iki kez durulama yaparak emici özelliğe sahip olan yün yorganınızda deterjan veya yumuşatıcı kalıntısını engelleyebilirsiniz. Yorganınızı kurutmak ve yünlerin kokmasını engellemek için en iyi yöntem kurutma makinesi kullanmaktır. Makineyi kullanmadan önce yukarıda bahsettiğimiz gibi ilk yapmanız gereken yorganın yıkama etiketini dikkatlice okumak ve çamaşır makinesinde kurutabileceğinizi teyit etmektir. Kurutucunuzun kapasitesi yorganınız için yeterliyse yün yorganı düşük ısıda ve hassas programda kurutmalısınız. Eğer kurutma makinesi kullanmıyor ve doğal kurutma yöntemlerini tercih ediyorsanız, yün yorganı direkt güneş ışığı görmeyeceği şekilde düz bir zeminde, düzenli aralıklarla çevirerek açık havada kurutabilirsiniz.
Vip Temizlik Evi 2021 Tüm Hakları Saklıdır