FAYDALI BİLGİLER
Halıları Yıkatırken Dikkat Etmemiz Gerekenler
Eve gelen personelden mutlaka hizmet tutarını hesaplamasını isteyiniz. Halılarınız götürüldükten sonra söylenilen rakama biat etme zorunluluğu doğmaktadır. Firma bilgilerini, halının cinsini, tarihi ve hizmet tutarını gösteren teslim alma fişini mutlaka talep ediniz.
Günümüzde halı yıkama fabrikası adı altında o kadar yanıltıcı bilgiler kullanılıyor ki; dikkat etmemiz gereken bazı püf noktalar vardır.
a) Toz makinası var mıdır? Halılar suyla temas ettirilmeden, toz dolabı vasıtasıyla tozlardan arındırılması halı tabanında toz-su karışımından doğacak çamurlaşmanın önüne geçecektir.
b) Yanlış olan ve maalesef hala birçok "sözde halı yıkama firmasınca" kullanılan geniş bir alana onlarca halı serilip üzerinde elektrikli fırça makinasıyla yıkama yapılmasıdır. Güncel teknolojide fırçlama işlemi personelin inisiyatifinde olup halının çoğu yerine fırça bile değmemektedir. En doğru yöntem "Tekin Halı Yıkama" tarafından da kullanılan tam otomatik halı yıkama makinaları olup halıların sırayla birbirine temas etmeden tam otomatik bantta temizlenmesidir. Bu yöntemle halıların herbir santimetresine özen gösterilmektedir.
c) Temizleme maddesi olarak kullanılan deterjanlar asla kimyasal olmayıp bitkisel kaynaklı olmalıdır. Birçok "sözde halı yıkama firmasınca" maalesef ki Sodyum Hipoklorit ve Sodyum Hidroksit kullanılmaktadır, bu konu son derece önemlidir ve çok dikkat edilmelidir. Bu kimyasallar kullanıldığında insan sağlığı için kanserojen nitelikte olup çok zararlıdır, bunlar ve benzer tabanlı maddeler asla kullanılmamalıdır.
d) Kurutma işlemi bir diğer önemli konudur. Bu işlem açık havada mı yoksa kapalı ortamda mı yapılıyor dikkat edilmelidir. Halılar tamamen yaz kış kapalı ortamda kurutulmalıdır. Direkt güneş görmesi ıslak halılar için uygun değildir, yıpratıcı niteliktedir. Birkaç saatte renklerin solmasına canlılığını yitirmesine neden olabilir.
e) Temizlenmiş olan halılarınız teslim anında plastik artıklarından üretilen ve sağlıklı olmayan halı poşetlerine mi (kokusu asla çıkmayan ve kansorejen nitelikte) yoksa asla kokusu olmayan jelatin gibi birinci sınıf halı poşetlerine mi konulduğu çok dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur.
Vip Temizlik Evi 2021 Tüm Hakları Saklıdır